portal osiedli, dzielnic i miast

Mierzeszyn - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Pogaduchy z sąsiadami » Forum » ustawa żłobkowa
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

ustawa żłobkowa

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
ewczi
Początkujacy


Dołączył: Czw Lut 01, 2007 20:45
Posty: 8
Skąd: Suchanino

PostWysłany: Pon Sty 31, 2011 15:18    Temat postu: ustawa żłobkowa

ŻŁOBKI PRZYZAKŁADOWE

Tak jest teraz: Już od początku 2009 r. przedszkola i żłobki przyzakładowe mogą być finansowane z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. Z tego funduszu też można finansować opiekę nad dziećmi pracowników w wybranych przez nich przedszkolach i żłobkach. Ale na terenie zakładów i firm na razie nikt żłobków nie zakłada. Ten przepis będzie miał sens tylko wtedy, gdy pracodawcy nie skrępują przepisy. Jeśli chcemy mieć w miejscu pracy opiekę dla dzieci na kilka godzin, to nie potrzeba do tego oddzielnej kuchni czy pomieszczenia do leżakowania. Dziś to wszystko musi być, żeby założyć żłobek.

Tak będzie po zmianach: Jeśli firma urządzi żłobek dla dzieci pracowników, wydatki będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania. W ustawie będzie określony maksymalny koszt jednego miejsca w żłobku przyzakładowym, aby firmy nie windowały kosztów dla korzyści podatkowych. Odpadają też krępujące przepisy i wymogi określane przez Ministerstwo Zdrowia - żłobki przestaną być ZOZ-ami.

Nieodpłatne korzystanie przez pracownika z utworzonego przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, żłobka lub klubu dziecięcego będzie zwolnione z podatku. A gdy pracodawca utworzy żłobek lub klub dziecięcy, za który rodzice będą płacić (częściowo lub całkowicie), będzie można im zwrócić ten wydatek (zwłaszcza rodzicom o niskich dochodach) - ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dotyczyłoby to również pracowników małych firm (zatrudniających do 20 pracowników), dla których z racji zatrudniania małej liczby pracowników nieracjonalne jest tworzenie własnego żłobka lub klubu dziecięcego. Będzie też możliwość prowadzenia żłobków i klubów dziecięcych obok szkół wyższych, domów studenckich i stołówek studenckich. Działalność ta, podobnie jak prowadzenie stołówek i domów studenckich, będzie zwolniona z podatku. Prócz tego studenci będą mogli otrzymać stypendium na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym.

NIANIA

Tak jest teraz: Dziś, żeby zatrudnić nianię legalnie, trzeba spełnić mnóstwo biurokratycznych wymogów. Nikomu się to nie opłaca - i nianie lądują w szarej strefie.

Tak będzie po zmianach: Minister Fedak chce wyciągnąć nianie z szarej strefy, dlatego budżet państwa opłaci składki do umowy, którą niania podpisze z rodzicami. Warunek - państwo pokryje koszty związane z minimalnym wynagrodzeniem (1317 zł brutto), jeżeli rodzice zechcą zapłacić niani więcej, będą musieli do składek dopłacać. Nowy system ma zaoszczędzić rodzicom również część formalności związanych z zatrudnieniem niani. Umowę z nianią będzie mogła podpisać jedna lub kilka rodzin. Umowa będzie podpisywana na czas nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko trzeciego (w wyjątkowych przypadkach czwartego) roku życia. W przypadku utraty pracy przez rodzica składki opłacane będą przez okres trzech miesięcy po utracie pracy.

NOWOŚĆ!!! W ustawie znajdą się też przepisy o nowych formach opieki nad dziećmi.

KLUBY DZIECIĘCE

W klubie dziecięcym będą przebywać dzieci w wieku od roku do trzech lat. Czas opieki nie będzie przekraczać 25 godz. tygodniowo i 5 godz. dziennie. Poza wykwalifikowaną opiekunką pracować mają wolontariusze po szkoleniach (np. rodzice). Na podobnych zasadach działają w Polsce tzw. małe przedszkola. To bardzo dobre rozwiązanie - szczególnie na wsi. Oprócz opiekunów opiekę nad dziećmi mogą sprawować przeszkoleni wolontariusze (40 godzin szkolenia zakończonego egzaminem przed rozpoczęciem pracy i kolejne 40 godzin już w trakcie sprawowania opieki).

Lokal, w którym tworzony i prowadzony będzie klub dziecięcy, musi posiadać co najmniej jedno pomieszczenie. Posiłek dla dzieci może być dostarczany przez firmę cateringową lub organizowany przez rodziców we własnym zakresie - ma to na celu obniżenie kosztów uruchomienia takiej placówki, a także obniżenie wymagań technicznych. Nie będzie konieczne zapewnienie dodatkowego pomieszczenia do wypoczynku dzieci, natomiast niezbędne jest wydzielenie miejsca na odpoczynek.

DZIENNY OPIEKUN

Opiekun dzienny będzie sprawować opiekę nad dziećmi od 20. tygodnia do trzech lat w swoim prywatnym domu lub mieszkaniu. To okazja dla rodziców, których nie stać na zatrudnienie niani na wyłączność. Będą się mogli skrzyknąć w kilka rodzin i zlecić opiekę nad dzieckiem np. sąsiadce. Warunek: będzie się zajmowała maksymalnie pięciorgiem dzieci, w tym najwyżej dwójką własnych. Takiego "opiekuna dziennego" zatrudni gmina na umowę-zlecenie, zapłacą za jego pracę rodzice, ale państwo poniesie koszty ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego.

Kandydaci na te funkcje będą wyłaniani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze konkursu. Niestety, w ustawie nie ma żadnych ułatwień dla rodziców, którzy będą woleli po prostu zostać z dzieckiem w domu, np. na wychowawczym. To tylko założenia do ustawy - zapisy mogą się jeszcze zmienić
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama